Prvomájový pochod Českým středohořím 1.5.2002

Roverský kmen Neštěmice na protestním shromáždění

1.5.2002 Už podruhé v poměrně krátké době (poprvé na sv. Václava 28.9.2001) se náš roverský kmen zúčastnil výročního setkání občanského sdružení Přátelé přírody - občanská společnost u pomníku Přemysla Oráče ve Stadicích, aby ho podpořil v boji proti otevírání nových kamenolomů v Českém Středohoří.

Tuto akci pořádal Byll. Sešli jsme se na ní něco málo před půl devátou před hlavním ústeckým nádražím Českých drah. Nebylo nás z kmene moc - Stopa, Světýlko, Komtesa, Byll a Zip, k tomu ale mnoho známých (Koňáli, Žaneta, Charlie, Radka, Homer, Mirek a další). Už teď mohu prozradit, že se jednalo o zatím nejúspěšnější shromáždění, co se počtu lidí týče (asi 125).Část neštěmického kmene čeká na vlak Vlak byl objednán trochu větší, aby jsme se do něj vešli, a taky že jo, dráhy nám vyšly vstříc a poslali nám zvláštní hybrid, tedy sestavu: elektrická mašina, vagón a jeden motoráček. Táhla to samozřejmě mašina a ne ten motorák. Ve Stadicích jsme byli asi v 9,00.

Narozdíl od podzimu byl program v první květnový den nabytější. Nejdřív jsme se samozřejmě fotili. Byl tam i tisk - jmenovitě Mladá Fronta Dnes a Ústecký deník (já jsem si ho hned prohlížel, a taky že jo, článek tam byl, i s fotkou, ale nikdo z kmene na ní. Teda Byll jo, ale hodně vzadu a takhle malinkej). Potom přišla na řadu volby severočeského ropáka roku. Nominovaní byli téměř všichni politici od Ústí, hejtmanem kraje počínaje, přes poslance a senátora až k primátorovi a jeho náměstkům. Trochu navíc tam byl ministr dopravy Schling. Ten spolu s hejtmanem Šulcem vyhrál první kolo, a ve druhém se muselo rozhodnout, kdo z nich je horší. Nakonec to odnesl ministr a to za prosazování stavby dálnice D8 přes chráněnou krajinou oblast České středohoří, dále za prosazování stavby jezů v CHKO České středohoří a Labské pískovce a nakonec za návrh na zrušení ministerstva životního prostředí.Vybrat tu největší potvoru je těžké Po volbě ropáka se ještě četli návrhy na Zelenou perlu 2002, což je soutěž o "nejlepší" výrok týkající se životního prostředí. Sice jsme se hodně smáli, ale ve skutečnosti je to velmi smutné, že se někdo takhle může vyjadřovat, a to ještě ke všemu někdo, kdo má rozhodující moc a vliv ve státě.

Další částí programu byl pochod Českým středohořím. Ten se oficiálně uskutečňoval ve třech proudech: cyklisti, horolezci - přes Milešovku a slabší - kolem Milešovky. My jsme zvolili variantu vlastní, taky přes Milešovku, ale trochu jinudy. Cíl byl ve Velemíně, kde se všechny větve měly potkat. Celkem se jednalo asi o 12 km krásnou přírodou. Na nádraží se nešlo zpět do Stadic, ale na další zastávku do Řehlovic. Tam byla sice pokladna, ale paní v ní neuměla dělat hromadnou jízdenku a navíc psala všechny lístky ručně, takže byla ráda, že všechny lidi obsloužila (ještě že měl ten vlak zpoždění...). S přestupem v Úpořinách jsme nakonec dorazili do Žimi, kde začala naše tůra.

Neuplynulo ani moc času, když jsme si udělali první větší pauzu. Pohled z nejvyší hory Českého středohoříUdělalo se totiž moc krásně - teda hodně teplo, a tak jsme si lehli na louku a váleli se a váleli. Všem to vřele doporučuji. Pak se šlo dál do Bílky. Cestou jsme objevili u silnice poraženou kunu, Stopa ji tam nemohla nechat ležet a tak ji táhla domů. Bílky začalo největší stoupání. Já jsem zůstal nějak pozadu. Měl jsem totiž žízeň, byl jsem po nemoci a taky jsem pořád hledal vhodné objekty pro focení. Když jsem se nahoru ve 14,00 vyškrábal, bylo mi řečeno, že se už půjde, a to bylo naposledy co jsem svůj kmen viděl, tedy až do vlaku. V poklidu jsem si vystál frontu na limonádu, kterou v nadmořské výšce 830 m prodávali ve vratných skleněných lahvích za osm korun plus zákonem předepsaná záloha 3 koruny. Výhledy byly super, akorát trošku opar z toho tepla, takže jsem toho moc nenasnímkoval. Každopádně pěkné počasí vyhnalo ven opravdu hodně lidí. Bylo to znát jak na naplněnosti vlaků, tak právě na Milešovce. Viděl jsem i takového, co to vyjel na kole.

Z Milešovky už se jenom seběhlo dolů do Velemína a do Chotiměře. Setkání ve velemínském motorestu jsem jaksi nestihl, ale rozdávali se tam pěkné pamětní listy. Ve vlaku se to ještě nějak zaonačilo s jízdenkama a bylo to. Super výlet. Všichni zúčastnění si připíší bod do kmenového hodnocení, Byll navíc pořádání AMF (i když prý přemýšlí o tom se ho vzdát na protest proti nízké účasti).

Jiří Škoda - Zip
info o autorovi | poslat vzkaz
Zpět
© 2002 Roverský kmen Neštěmice | rs.nestemice@centrum.cz | Na hlavní stranu