Kdo je, co je - Neštěmice

Řeknete si: "Co je to za otázku? No je to asi nějaká obec ve který bydlíte..." No jo, kdyby odpověď byla tak jednoduchá, tak vás s tím ani neobtěžujeme. Jenže, ať si naše miss skoro všeho, jen ne toho hlavního (Lenka Taussigová) říká co chce, nejsme obec v okrese Ústí nad Labem ani kdybychom se rozkrájeli. Tak jak to tedy je? Čtěte dál...

Městský obvod nebo čtvrť?

Neštěmice byly v podstatě donedávna (do roku 1986) samostatnou obcí (městem) kousek od Ústí nad Labem. Jenže v roce 1986 byly trošku násilím (v zájmu udržení krajské metropole coby největší široko daleko) připojeny k Ústí nad Labem a staly se tak jeho nedílnou součástí. Když to vezmeme pěkně odshora, tak existuje město Ústí nad Labem. To se dělí na 4 městské obvody: město (tzv. centrální obvod), Severní Terasa (převážně sídliště nad městem), Střekov (pravý břeh Labe) a Neštěmice (vše na levém břehu po proudu Labe od Mariánské skály dolů - není to moc srozumitelné, že?). Městský obvod Neštěmice se skládá ze tří čtvrtí: Krásné Březno (15 000 obyvatel), Mojžíř (3 500 obyvatel) a Neštěmice (6 500 obyvatel). Že se městský obvod jmenuje podle poměrně malých Neštěmic souvisí patrně se situací kolem připojení této části k městu Ústí (dostali to na oplátku). Tolik k administrativnímu uspořádání města.

Neštěmické středisko

Nic z výše uvedeného ovšem nevysvětluje, proč se naše středisko nazývá Neštěmice. Opět se musíme podívat trochu do historie. Kdysi dávno (za minulých existencí Junáka v Ústí a okolí) existovalo skautské středisko jak v Krásném Březně, tak v Neštěmicích. Po sametové revoluci v roce 1989 se ale obnovilo pouze středisko v Neštěmicích (i s původním názvem Neštěmice a ne Ústí nad Labem). Jeho součástí byl i 23. oddíl Krásné Březno. Postupem času všechny neštěmické oddíly zanikly, naproti tomu, krásnobřezenská dvacet trojka se rozrostla tak, že v současnosti existují čtyři oddíly s původem v tomto jednom. Jedním z nich (21.) je i náš roverský kmen. Držíce se názvu střediska Neštěmice, který jsme v podstatě zdědili, nazýváme i náš kmen neštěmický. Snad nám to tedy nemáte za zlé. Je pravda, že z Neštěmic je nás ve středisku minimum, klubovny jsme vždy měly v Krásném Březně, ale tradice je tradice. Třeba se to zase někdy rozdělí.

Další stránky


© 2003 Roverský kmen Neštěmice | rs.nestemice@centrum.cz | Na hlavní stranu