Zpívání, horolezení a tak dál - víkend 4. - 6.10.2002

První říjnový víkend byl pořádně plný. Byl to ale záměr - je-li o víkendu jen jedna jednodenní akce, "nabalíme" k ní ještě tři (zhruba) další, abychom neplýtvali volným časem, kterého prý máme nedostatek. V pátek jsme pěli nejprve lidové a poté i nelidové písně, v sobotu jsme se účastnili akce 1. střediska, stavěli draka, koukali na fotky z dětství, no a v neděli jsme upravovali klubovnu. Počasí nám totiž nedovolilo uskutečnit brigádu a ani drakiádu. Běhat ve větrné smršti s papírovým drakem nad hlavou asi není to ideální (ale proč to vlastně nezkusit).

Zpívající Hardy Zpět

Pějme píseň dokola

Na pátek měla akci připravenou Včelka. Rozdělili jsme se na dvě skupiny a střídavě vzpomínali na lidové písně, které se týkaly určitého tématu (nejdřív ptáci a potom města). Vzpomenout si samozřejmě nestačilo, píseň se musela i zazpívat (aspoň jedna sloka obsahující hledané slovo). Za sebe musím říci, že mi to moc nešlo, protože se v tomto žánru moc neorientuji. To druhý tým, vedený Stopou a Hardym, byl jako doma a sázel jeden hit za druhým. Na začátku jsme byli pouze čtyři (já s Komtesou a Hardy se Stopou), časem se naše řady rozšiřovaly (Kája, Žába, Světýlko, Jožin), ale nic nepomohlo. Ti druzí byli zkrátka lepší a já se svým týmem nevyhrál. Už jenom poznámka - města nám šla lépe než ptáci.

Po této akci přišel Janek a začly se domlouvat poslední detaily expedice do Chorvatska - kdy se tedy jede, kdy se přijede, jakou zbraň na hady, jakou na Hardyho atd. Pro ty co nevědí připomínám, že do Chorvatska jede náš kmen (ne celý) 18.10. a vrací se snad 27.10. tohoto roku. V plánu jsou Národní parky Paklenica a Plitvická jezera, no a samozřejmě koupání v moři. Protože nejedu, bude psaní reportáže z akce na někom jiném (a i na fotky si budeme muset počkat déle).

Koza v celé své kráse

Po této debatě už přišla na řadu volná zábava. Zip se Světýlkem vytáhli kytary a harmoniku a přehráli všechny hity století, tedy aspoň ty, na které byly akordy. Linoucí se zpěv (řev) musel být slyšet hodně daleko. Taky jsme se dobře vyřádili... Hity Nebeská brána, Let it be nebo The happiest days of our lives (We don't need no education...) byly jen zlatými hřeby večera. Sám za sebe jsem byl překvapen, jak mi některé country skladby šli s harmonikou. Jediné na co nezbyl čas, bylo nějaké to dohodnutí celkového hudebního směru v našem kmeni. Jen na vysvětlenou - čím dál více se prosazují skladby současné a ty se k ohňům moc nehodí (ale za to do klubovny...:o)). Někdy o půlnoci se šlo spát.

Dobývání Mt. Kozy

Kozí vrch nad ústeckou čtvrtí Mojžíř (část městského obvodu Neštěmice) se pravidelně začátkem října stane svědkem akce zvané Mt. Koza. Je to soutěž pro děti a její pravidla se každý rok trochu mění. Ve své podstatě jde ale o jediné: dobýt vrchol jediné ústecké osmitisícovky. Roveři fungují jako doprovod u svých oddílů a jako hlídky na kontrolních stanovištích. Celkem se letos zúčastnilo asi 60 lidí. Ztížen byl už výstup první do základního tábora, kde hra začínala. Po vydatných ranních deštích se totiž udělalo trošku bahno a tak to šlo pomaleji. Do desáté hodiny, na kterou byl ohlášen začátek, dorazili všichni (kromě Rampa, který přišel až po dvanácté hodině). Účastníci se nejprve nedobrovolně (hodem kostkou) v základním táboře rozhodli, kterou cestou se na vrchol vydají. Poté dorazili na celnici, kde museli předvést své skautské znalosti slibu, zákona atd. Byly i tací co to stále zkoušeli (jak jen je to heslo skautů? atd.) a z vrcholu se už vraceli první úspěšní. Dále je čekala kyslíková zkouška, cesta skoro kolmo po laně, prolézání skrz různé skalní a sněhové průrvy, cesta ve sněhové bouři, zkouška síly a nakonec průlez velmi nestabilní sněhové stěny. Drak, který nikdy nevzlétl - alespoň co se tohoto víkendu týčeJediný dotek stačil a závodník skončil v půlce kopce. Na vrcholu čekala na ty šťastné a rychlé vlaječka jako důkaz jejich horolezeckých schopností. Když se vrátil i ten poslední, přišlo na řadu vyhlášení výsledků. Za naše středisko jsme obsadili druhé místo v kategoriích skautek a světlušek. Skrz bahno jsme se okolo jedné hodiny odpoledne vrátili do Mojžíře a pak na klubovnu nebo domů.

Neplánované změny

Sobotního odpoledne a večera na klubovně jsem se nezúčastnil. Mohu jen z doslechu potvrdit, že se stavěl drak a odpadní systém na recyklovaný odpad. Večer se prohlížely fotky z dětství. V neděli dopoledne se mělo jít na brigádu na Fričovu vyhlídku, kterou rekonstruujeme, ale místo nás tam přišel déšť a tak z akce sešlo. Místo toho se dávala dohromady středisková knihovna - kontrolovaly se a označovaly knížky i časopisy. Zanedlouho už bude možné si je půjčovat. Z odpolední drakiády taky moc nebylo, protože se stejně jako brigáda zrušila.

Tak, i když se muselo uskutečnit několik změn, myslím, že se víkend povedl. Udělalo se mnoho dobrých věcí (recyklátor, jmenovka na schránku, knihovna...) a na ty ostatní se dostane zase jindy.

Jiří Škoda - Zip
info o autorovi | poslat vzkaz
Zpět
© 2002 Roverský kmen Neštěmice | rs.nestemice@centrum.cz | Na hlavní stranu