Obnova Fričovy vyhlídky 30.11. - 1.12.2002

První návštěva vyhlídky vyvolala u Světýlka zděšení: To že máme stihnout uklidit? Zpět

Budování dávného snu

Poslední listopadový (a zároveň první prosincový) víkend se náš kmen sešel, aby dokončil projekt, na kterém pracoval několik uplynulých měsíců. Stála před námi závěrečná fáze budování Fričovy vyhlídky. Přesněji: budování stolku, dvou laviček a informační cedule. Na začátek asi stojí za to říci, že nikdo z kmene neměl s podobnou akcí zkušenosti, a tak se některé práce dodělávali až po víkendu, protože nikdo nedokázal odhadnout, jak dlouho takové budování může trvat. To ale přeskakujeme, takže hezky popořádku.

Hardy vypaluje okraj cedule

Sraz jsme měli v sobotu v 9:00 na klubovně. Rozdělili jsme se na dvě skupiny: Paleček a Zip jeli dokoupit materiál a zbytek kmene měl za úkol připravit oběd, vymyslet text na ceduli a uklidit v ZOO. Z nakupování jsme byli zpět okolo jedné hodiny odpoledne, a protože oběd ještě nebyl přichystaný, rozdělili jsme se na větší množství skupinek. První měla za úkol uklidit Fričovu vyhlídku a vysekat něco málo křoví, druhá skupina už měla začít tvořit informační ceduli, no a poslední skupina nařezat dřevo na lavičky, vypálit lilie do desky stolu a na lavičky a dřevo nakonec nalakovat. Já jsem byl ve skupině uklízecí, takže uvedu několik postřehů odsud: po příjezdu na vyhlídku nás čekal bordel podobného rozsahu, jaký tam byl před posledním úklidem v říjnu. Světýlko se na to tvářil obzvláště povedeně (viz foto nahoře). No co, začli jsme práci, ale za chvíli jsme byli odvoláni k obědu. Moc dlouho jsme neváhali. Vidina krásně propečených špízů byla rozhodně lepší než tuny odpadků. Moc jsme si také pochutnali. Tvůrci jídla budižto pochváleni. Během odpoledne jsme stihli vyhlídku douklidit a připravit ji pro instalaci laviček a stolku. Přejíždění autem ve směru klubovna - vyhlídka jsme také využili k odvozu veškerého odpadu z kluboven.

Po setmění už se jen lakovalo dřevo a pálila cedule. Večer jsme si od budování trošku odpočinuli, protože si pro nás Stopa připravila akci o severoamerických indiánech. O tom si ale musíte přečíst jinde. Spát se šlo po půlnoci.

Betonuju, betonuješ, betonujeme

Nedělní stavba

V neděli začla stavba samotná. Nejdříve se do betonu zalila kotvící železa, na ně se potom připevnily nohy od laviček a stolu. V půli práce jsme postup trošku změnili a do země zapouštěli nohy s již přidělanými kotvami. Proces vastní stavby se tak výrazně urychlil. Během dne také začínalo být jasné, že se cedule nestihne během neděle dokončit. Stopa si ji nakonec vzala domů a do pozdních večerních hodin spolu s Honzou (Andulou z České Lípy) dodělávala. V neděli jsme práci ukončili okolo čtvrté hodiny odpoledne. Lavičky i stůl jakžtakž v čerstvém betonu drželi. V pondělí jsme se na vyhlídku ještě jednou vrátili, a to proto, abychom zabetonovali i informační ceduli. Šlo to poměrně snadno a rychle.

Tak a bylo to. Vyhlídka stála a my se těšili na slavnostní otevření. Všichni zúčastněmí odvedli perfektní práci. Zdokonalili jsme se ve vypalování do dřeva, takže v této oblasti se jistě nějakých dalších výtvorů dočkáme. Teď jen doufejme, že současná úprava vyhlídky nějaký čas vydrží. Radši budeme přidávat další zařízení než opravovat to stávající.

Jiří Škoda - Zip
info o autorovi | poslat vzkaz
Zpět
© 2002 Roverský kmen Neštěmice | rs.nestemice@centrum.cz | Na hlavní stranu