15. Aprílový Blouďák
1. - 3.4.2005

Zápis z letošního ročníku začnu trochu netradičně vyprávěním o přípravě Blouďáka, která proběhla o velikonocích u Světýlka v Duchcově (zčásti také proto že sem línej dělat dva zápisy:)). Letos jsme se rozhodli vrhnout se na to fakt intenzivně, trochu dál od našich domovů (aby nikdo neutíkal na oběd apod.). Myslím, že můžu prozradit, že se tento způsob ukázal jako velmi vyhovující... V pátek jsme vedli pouze nezávazné debaty, trochu se prošli, zkontrolovali techniku která byla k dispozici apod. V sobotu už začla pravá práce. V tříčlenných týmech jsme zpracovali jednotlivá stanoviště, společně je prokonzultovali a odsouhlasili. Odpoledne jsme vyrazili na výlet, večer se grilovalo a hrálo až do noci na kytary. Neděle a pondělí proběhly už v pracovnějším duchu, zpracovaly se listy do deníku (po obsahové části), vizitky atd. Takže zpráva pro všechny z kmene - kdo nebyl, může litovat:)

Čertík s Komtesou tvoří vizitky Hladová Fčelka Oddychovka u kytar

K přípravě se ještě vrátím na samotném konci této reportáže, teď už ale pojďme na vlastní akci...

Pátek 1.4.2005

Příjezd účastníků byl naplánován kolem půl sedmé do letního kina. Se Světýlkem jsme dorazili o chvilku později, ale stejně to moc nevadilo, protože do kina jako tradičně nebyl naplánován žádný program. Do osmi hodin se stihle všichni zaregistrovat, obdrželi jízdenku na cestu k tělocvičně a mohlo se vyrazit v průvodu směrem k Mírovému náměstí, kam akorát dojel speciálně objednaný trolejbus. Řidič byl tentokrát trochu nekompromisní, ani nenechal všechny nastoupit, brzy zařvel dveře a odjel. Zbytek jel linkovým vozem o chvíli později. Kolem desáte večer se mohlo zahájit...

V úvodní scénce došlo k objasnění letošní hry. Jednotlivé hlídky - družiny se vypraví na cestu do historie našeho hnutí, setkají se s jeho zakladateli, osvojí si zapomenuté skautské dovednosti a prožijí dobrodružství, která stála u zrodu organizace. Po scénce následovalo ještě vysvětlení pravidel, konzultace s činovníky a rovery, a pak pro někoho večerka a pro někoho celonoční závěrečné přípravné práce.

Sobota 2.4.2005

Budíček byl naplánovaný na sedmou ranní, většina organizátorů vstávala o něco dřív. Mezi sedmou a osmou už se začali rozvážet pořadatelé a jejich pomocníci na jednotlivá stanoviště. To trochu zkomplikoval fakt, že si Čertík zabouchl auto. To by teda až tak nevadilo, ale on byl jeden z mála lidí, kteří věděli kde se stanoviště nacházejí, a protože někteří jedinci se opravdu nevyznají v mapě, došlo během hry k nepříjemným komplikacím. Šmudla například jednu hlídku vysadil na tak přehledném místě, že ta se pak usídlila o kilometr a půl jinde než měla. Goliáš zase tak dlouho hledal rovné místo s ohništěm které pro něj bylo určeno, že se nakonec uvelebil na místě kde měla hra končit, a probudili ho až Komtesa s Hardym když tam přijeli budovat první skautský tábor. Naštěstí si na zmíněné nedostatky hrající účastníci nestěžovali, tekže to asi tolik nevadilo:)

Registrace v letním kině Vodárenská věž kam se plížilo pro kroniky Chytrolín zadává úkol

Jednotlivé družiny vyráželi na trať po půl deváté. Jejich cílem během hry bylo: obejít pokud možno co nejvíce stanovišť a získat z nich co nejvíce stránek do deníku, vykonat alespoň jeden kolektivní dobrý skutek a pořídit o něm zápis a také čile obchodovat s vizitkami svých patronů (každá hlídka měla jednoho přiděleného). Celá hra probíhala v prostoru mezi Krásným Březnem, Neštěmicemi (to jsou čtvrti Ústí nad Labem), Mlýništěm a Žežicemi. Nakonec se herní prostor ukázal jako velice rozsáhlý, i když to nebylo záměrem:) Většině hlídek se podařilo navštívit mezi 5 až 10 stanovišti z celkových 16. Do cíle, tedy na první skautský tábor (kde je očekával sám bratr Svojsík) jich dorazilo 16 (z 20). Hra skončila po třetí hodině, do čtyř odpoledne měli být všichni zpátky na tělocvičně.

Následovala krátká regenerace a rychlý přesun do divadla v kulturním domě Corso, kde probíhalo tradiční představení. Tentokrát to byla pohádka Lotrando a Zubejda, opět v nacvičení členů 2. střediska Neštěmice. Opět to bylo moc pěkné, ale kvalit předchozích titulů to asi nedosahovalo. Příště bych volil zase nějaký vlastní scénář (to se mi to řiká když nehraju:)). Po divadle následoval návrat a vyhlášení vítězů. Kdo to byl teď není podstatné, každopádně dostal dort a jako všichni ostatní i památeční první skautské známky. No a pak už se do noci bavilo u různorodých aktivit: karaoke, přednášky, kino, fotbal, drátkování... Byl sem už dost unavenej, takže sem to nestíhal sledovat... Ale určitě to bylo všechno moc podařený.

Neděle 3.4.2005

V neděli mě vzbudil pohyb mojí žíněnky napříč tělocvičnou, ve které sem spal. Krátký pohled na hodinky prozradil, že jsem trochu zaspal, ale nakonec se všechno stihlo. Úklid, zhodnocení akce spolu s účastníky, přesun do zoologické zahrady. Tam také po hodinové brigádě letošní Blouďák skončil. Celkem 150 účastníků si snad užilo víkend plný zábavy a překvapení. Pro ty z vás, kterým se hra opravdu líbila, jsme připravili ke stažení několik souborů (jsou trochu větší, obsahují mnoho grafiky). Snad vám k něčemu budou:)

Cestou necestou... Hardy zkoumá obsah jedné z Matějovo sklenic 'Fakt hustý, viděla sem Svojsíka...'

Jak se Blouďák připravuje

Načal sem to na začátku tohohle článku, teď to dokončím. Blouďák je velká akce, kterou je velmi náročné připravit. Jak to probíhalo letos? Už rok dopředu hodnotíme uplynulé ročníky a hledáme ponaučení pro ty další, začínáme uvažovat nad námětem akce. Letos jsme se rozhodli pro cestu historií skautingu. S nápadem přišla snad v létě 2004 Komtesa. Na podzim jsme se rozhodli, že letos obsah hry prozradíme dopředu, nebudeme se tolik zabývat vytvářením imaginárního světa (jako tomu bylo v minulých třech ročnících), ale zaměříme se raději na hru. Začlo se také s nacvičováním divadelního představení. V lednu jsme vytvořili tým, který měl hru na starosti. Začalo se s tvorbou zvadla, zajišťováním prostor (tělocvična, divadlo, zoo). Během února byla vytvořena kostra hry a schválen nápad s deníkem. Zbytek se odložil na přípravný víkend. Tam se připravila všechna stanoviště (jak se budou jmenovat, co se na nich bude dělat, některé propriety) a vytvořena obsahová část listů do deníku. Namalovala se většina plakátů na sobotní aktivity, vytvořily se vizitky s patrony a námět úvodní scénky.

Všechno finišovalo závěrečný týden. V úterý byly zpracovány listy do deníku i graficky, předběžně se prozkoumal herní prostor, rozdělily se stanoviště. Ve středu se vše kopírovalo, ve čtvrtek se nakupovalo jídlo pro pořadatele, sportovní potřeby, desky na deníky, psací potřeby, balící papíry atd. V pátek se s mapou objížděla stanoviště a zakreslovala se. Ve tři hodiny odpoledne se kopírovaly mapy pro hlídky, tiskly se registrační listy do letního kina, jmenovky pro organizátory. V pět hodin se začal navážet materiál do tělocvičny. V noci z pátka na sobotu se stříhali kartičky a další papíry, psali se instrukce k patronům, řadili se lidi do hlídek, mixovala se hudba na vstávání. V sobotu ráno se u mě doma tiskli instrukce pro jednotlivé hlídky. V sedm hodin, když se vstávalo, už bylo vše připraveno a 15. Aprílový Blouďák mohl začít.

Balíme! Uklízející Jipi Už je konec...

Jak dál?

Mnoho z vás se chytlo motta akce, které bylo na zvadle: "Přijeďte rozhodnout o dalším osudu Aprílového Blouďáka". Nebylo to myšleno tak, že vám dáme hlasovací lístky a vy budete rozhodovat, spíš jsme vás chtěli pro akci navnadit a z vašich reakcí usoudit, jak budeme dál pokračovat. Co změnit, co nechat, aby to i nadále byla akce zábavná a hlavně pro všechny i nadále zajímavá. Za projevené reakce děkujeme, my už s nimi nějak naložíme:)

Děkujeme všem za účast!

Jiří Škoda - Zip
info o autorovi | poslat vzkaz
Zpět
© 2005 Roverský kmen Neštěmice | rs.nestemice@centrum.cz | Na hlavní stranu